przemyslowe suszarki

Na czym polega nowoczesna technologia odwadniania

Dawno temu odwadnianie prania polegało po prostu na ręcznym wyciskaniu. Technik zwijania i wykręcania mokrych ubrań czy pościeli było co niemiara, praktycznie miał je każdy, kto musiał zrobić pranie, ale i tak w rezultacie liczyła się głównie siła rąk, a konkretnie dłoni. Mimo, że taka metoda odciskania wody z  prania była z powodzeniem  kontynuowana przez wieki, bo w zasadzie dopiero dwudziesty wiek wraz z szybkim postępem technicznym i w tej dziedzinie przyniósł  większe zmiany, to była to metoda bardzo niszcząca i odkształcająca tkaniny. Natomiast suszenie na sznurku lub na wieszaku to praktyka wprawdzie równie stara jak świat, ale ciągle żywa i chyba nadal  najczęściej stosowana w zwykłych gospodarstwach domowych . Wprawdzie nasze mieszkania są coraz bardziej ciasne i nie ma gdzie za bardzo rozwieszać prania, ale potrzeba matką wynalazku, więc na rynku znajdziemy bardzo wiele sprytnych suszaków i wieszaków- składanych, piętrowych , stojących, podwieszanych pod sufitem, jednym słowem nie ma obawy o zanik tradycji w tym względzie.

Mniej więcej w połowie dwudziestego wieku pojawiły się elektryczne pralki oraz specjalne wirówki do odsączania, a potem to już poszło. Dziś w każdej pralce automatycznej znajdziemy system odwirowywania, a niekiedy  nawet suszenia. Im bardziej nowoczesna pralka, tym programy wirowania i suszenia są bardziej wyrafinowane, a więc też elastyczne i przystosowane do różnego rodzaju tkanin.

Co innego pranie w domowych pralkach, a co innego oferta profesjonalnej pralni, bo tam prawdziwa rewolucja się dokonała po prostu. Technologię profesjonalnego odwadniania można podzielić na dwa etapy- pierwszy to odwodnienie, a potem termiczne suszenie .

Rozróżniamy  dwa podstawowe systemy odwadniania: centryfugi, albo specjalne prasy.
Centryfugi, czyli inaczej wirówki znajdywały i znajdują nadal zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia  ( wirówki frakcjonujące, laboratoryjne, mleczarskie, sokowirówki, wirówki przeciążeniowe w lotnictwie, czy wreszcie cały wachlarz wirówek pralniczych ). Upraszczając można powiedzieć, że wirówka działa na zasadzie wykorzystania podczas ruchu obrotowego siły odśrodkowej.

W wirówkach wykorzystywanych w profesjonalnych pralniach największe znaczenie ma oczywiście prędkość wirowania, temperatura wody jaką użyto w fazie płukania prania,  wielkość i ciężar załadunku jaki wkładamy do wirówki, oraz rodzaj materiału z jakiego składa się ten załadunek.

Odwadnianie za pomocą specjalnych pras pralniczych polega na naciskaniu przy użyciu odpowiedniego ciśnienia na mokry, ale uprany już załadunek. Wydajność tego urządzenia zależy przede wszystkim od ciśnienia i czasu wywieranego nacisku.
Nowoczesne maszyny pralnicze służące do odwadniania wprowadziły nowatorskie rozwiązania techniczne, które zwiększyły efektywność całego procesu odwadniania, przy jego jednoczesnym skróceniu, co tak naprawdę przekłada się na wymierne oszczędności.  Przykładowo- w  przypadku centryfugi oznacza to takt prania stu dwudziesto, a nawet sześćdziesięcio sekundowy, a w przypadku pras technologia turbo zapewnia doskonałe efekty odwadniania już przy ciśnieniu czterdziestu barów.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@lgdnapiaskowcu.pl

Na naszej stronie znajdziesz wszelkiego rodzaju urządzenia, jakie warto zakupić do pralni oraz ich charakterystykę. Zapraszamy do czytania.