przemyslowe suszarki

Plamy pochodzenia biologicznego - jak sobie z nimi radzić?

Plamy pochodzenia biologicznego należy jak najszybciej usunąć. W kontakcie z ciepłem ludzkiego ciała zastygają i mogą być trudne do usunięcia po czasie. Jakie plamy pochodzenia biologicznego wyróżniamy i jak się ich pozbyć?

Warto zacząć od środków, których należy użyć do usunięcia plam pochodzenia biologicznego. Doskonale sprawdzi się zwykła woda, mydło, płyn do mycia naczyń oraz detergenty używane w pralniach chemicznych. W zależności od wieku plamy, środków będziemy używać dokładnie w tej kolejności, która została opisana wcześniej.

 

Kał oraz odchody

Zabrudzenie kałem można usunąć ciepłą wodą z mydłem. Zabrudzone miejsce należy wielokrotnie wyszorować mydłem i spłukać wodą. Suszenie powinno odbywać się na słońcu, aby temperatura oraz promienie słoneczne wybieliły zabrudzone miejsce. Podobnie postępujemy z odchodami, choć zamiast suszyć na słońcu należy ubranie wrzucić do pralki, nasypać proszek oraz płyn do płukania. Dla zabicia przykrego zapachu można wykorzystać amoniak lub ocet. W przypadku octu ważny jest czas parowania. Trwa to około 20-30 minut. Proces czyszczenia ubrań zabrudzonych odchodami kończymy wywietrzeniem pomieszczenia lub całego domu.

 

Krew

Plamy z krwi są trudne do usunięcia, jeśli właściciel ubrania podejdzie do tego procesu nerwowo. Pamiętajmy, aby unikać ciepłej wody - ciepła woda przyspiesza proces krzepnięcia krwi. Do dezynfekcji plamy potrzebujemy chłodnej wody, mydła oraz soli. Wrzucamy ubranie do wody, zasypujemy plamę solą i po 10-20 minutach czyścimy. Gdy na ubraniu zostaną śladowe ilości krwi, możemy wrzucić je do pralki i prać w tradycyjny sposób. Jeśli jednak sól nie pomogła - można wykorzystać mydło. Zakrwawione miejsce szorujemy spienionym mydłem do czasu, aż plama zniknie. Należy używać tylko i wyłącznie szarego mydła!

 

Mocz

Mocz powoduje przykry zapach po wyschnięciu, ale też nie lada pracy w trakcie szorowania. Plamę z moczu należy wypłukać pod bieżącą wodą, a następnie posypać solą i pozostawić do wyschnięcia. Sól wyciąga wodę oraz przykry zapach moczu (zapach uryny przypomina amoniak). W przypadku całkowitego zabrudzenia odzieży moczem należy nie tylko wypłukać materiał, ale skorzystać też ze środków enzymatycznych, które dokładnie przywrócą poprzedni kolor ubrania. Gdy mamy do czynienia ze starą plamą, możemy wyczyścić ją octem (na jeden litr ciepłej wody jedna łyżka octu) pod warunkiem, że materiał nie jest bawełniany lub z lnu.

Usuwanie plam pochodzenia biologicznego to nic rzadkiego. W zasadzie wystarcza tylko woda z mydłem lub wrzucenie ubrań do pralki, lecz są jednak momenty, gdy musimy działać na szybko i pamiętać o lifehackach. Dzięki naszym metodom na pewno poradzicie sobie z każdym zabrudzeniem biologicznym i nie wydacie ani grosza na drogą pralnię.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@lgdnapiaskowcu.pl

Na naszej stronie znajdziesz wszelkiego rodzaju urządzenia, jakie warto zakupić do pralni oraz ich charakterystykę. Zapraszamy do czytania.