przemyslowe suszarki

Pralnia - pomysł na biznes

Oczekiwania związane z idealnym wyglądem odzieży są wśród wielu ludzi coraz wyższe. Odpowiedzią na potrzebę perfekcyjnego oczyszczenia i wyprasowania nawet szczególnie wymagających lub delikatnych tkanin są pralnie i szeroki zakres świadczonych przez nie usług. Może to skłonić do rozważań nad rozpoczęciem tego rodzaju działalności. Przed podjęciem ostatecznej decyzji konieczne jest udzielenie odpowiedzi na kilka kluczowych pytań i szczegółowe opracowanie pomysłu na biznes.

 

Grupa docelowa

To pierwsza z decyzji, jaką trzeba podjąć, myśląc o własnej pralni. Swoją ofertę możemy skierować zarówno do klientów indywidualnych, jak również instytucjonalnych, ale ten wybór determinuje późniejsze działania i plany.

Zakres usług

Jest bezpośrednio związany z wybraną grupą docelową. Pralnia może specjalizować się w działaniach nastawionych na klienta indywidualnego, czyli oferować czyszczenie odzieży, w tym na przykład skór czy kożuchów. Inny zakres usług zaoferujemy natomiast firmom – przyjmując od nich stałe zlecenia, zajmiemy się specyficznymi typami odzieży lub innych tekstyliów. Najczęściej z usług pralni korzystają szpitale, przychodnie, salony kosmetyczne i fryzjerskie, pensjonaty i hotele.

Rodzaj pralni

Ten wybór będzie kluczowy dla etapu realizacji pomysłu, bo znajduje swoje odzwierciedlenie w wyposażeniu pralni. Mamy do wyboru dwie opcje:

- pralnia wodna – opiera się na technologii prania wodnego włókien naturalnych lub tworzyw sztucznych. Wybór tej opcji wiąże się z nastawieniem na klientów instytucjonalnych. Pralnie wodne pozwalają na efektywne czyszczenie bielizny pościelowej, ręczników, ubrań roboczych, obrusów. Ma to szczególnie znaczenie dla obsługi takich instytucji jak: szpitale, domy pomocy społecznej, zakłady karne, hotele, pensjonaty, restauracje, ośrodki wypoczynkowe.

- pralnia chemiczna – umożliwia tak zwane pranie suche. Najczęściej procesowi temu poddawane są wyrobów włókiennicze i skórzane, których nie należy prać w wodzie. Ze względu na tę specyfikę oferta pralni chemicznych skierowana jest raczej do klientów indywidualnych, którzy powierzają firmom najczęściej pranie futer, kurtek skórzanych, garniturów, płaszczy.

Opracowując własny pomysł na biznes i planując jego realizację trzeba liczyć się z koniecznymi kosztami. W przypadku pralni są one niemałe, największą częścią inwestycji są maszyny pralnicze wybrane zgodnie z planowaną działalnością firmy. Ze względu na skalę przedsięwzięcia, jakiem jest stworzenie od podstaw własnej pralni, warto szczególnie dużo czasu poświęcić na planowanie i analizę rynku, by pralnia okazała się trafionym pomysłem na biznes.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@lgdnapiaskowcu.pl

Na naszej stronie znajdziesz wszelkiego rodzaju urządzenia, jakie warto zakupić do pralni oraz ich charakterystykę. Zapraszamy do czytania.