przemyslowe suszarki

Opis ogólny prasownic nawrotnych

Suszenie i prasowanie to jedne z końcowych etapów prania wodnego. Do ich wykonania służą oczywiście specjalne maszyny. Do podsuszania i prasowania mało i wielkoformatowej bielizny płaskiej ( czyli bez fasonu, takiej jak na przykład pościel, czy ręczniki)  przeznaczone są maszyny o nazwie prasownice. Rozróżniamy dwa podstawowe typy prasownic przemysłowych- prasownice nieckowe, oraz prasownice nawrotne. Zasadniczym elementem odróżniającym te dwa typy urządzeń jest sposób wprowadzania i odbioru  bielizny. W prasownicy nieckowej wprowadzenie bielizny odbywa się z przodu, a odbiór z tyłu maszyny, więc maszyna musi stać na środku pralni. Natomiast w przypadku  prasownicy nawrotnej wprowadzenie i odbiór bielizny odbywa się zawsze z przodu urządzenia, stąd też bierze się nazwa prasownicy- nawrotna, od nawracania bielizny wewnątrz urządzenia. Funkcjonuje też w branży inna nazwa – prasownica przyścienna, bo maszyna  może być przystawiana do ściany bez szkody dla funkcjonowania i bezpieczeństwa pracy.

Budowa prasownicy nawrotnej

Najważniejszym elementem maszyny jest cylinder grzewczy ( inna nazwa walec) o zróżnicowanej średnicy oraz długości i tak zwanym wysokim kącie opasania ( 270 stopni). Ważna jest też niecka o wysokim stopniu wypolerowania,  oraz wykonane ze specjalnego tworzywa pasy do przypinania bielizny. Pasy mają tak zwane kinematyczne naprężanie, czyli ich siła może być automatycznie kontrolowana i zmieniana w zależności od potrzeb. Ze względu na bardzo dużą ilość wilgotnego powietrza wytwarzanego podczas pracy, bardzo ważnym elementem jest też zamontowany wewnątrz  urządzenia wysokiej jakości i wydajności (300-700 metrów sześciennych na godzinę) wentylator. Jest też zabezpieczenie przed uszkodzeniem dłoni pracownika, specjalne termiczne osłony, termostat, oraz specjalna kieszeń służąca do magazynowania mokrej bielizny.

Praca prasownicy nawrotnej wygląda w następujący sposób- bielizna jest wprowadzana przez jednego, najwyżej dwóch ( uzależnione jest to wielkością wprowadzanej bielizny) operatorów do prasownicy i w tym samym miejscu jest odbierana. Praca urządzenia polega na dociskaniu przypiętej wcześniej pasami bielizny do wypolerowanej niecki. W zależności od stopnia wilgotności bielizny i w w ogóle w zależności od potrzeb, można regulować prędkość pracy walca.

Prasownice nawrotne to maszyny nowoczesne, sterowane i kontrolowane elektronicznie, bardzo wydajne, ciche w pracy ( 70 decybeli), bezpieczne ( posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty) i oszczędne.

Najważniejsi producenci prasownic nawrotnych to JENSEN, ELEKTROLUX, IPSO

 

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@lgdnapiaskowcu.pl

Na naszej stronie znajdziesz wszelkiego rodzaju urządzenia, jakie warto zakupić do pralni oraz ich charakterystykę. Zapraszamy do czytania.