przemyslowe suszarki

Środki chemiczne do pralni

roces prania na sucho, jaki odbywa się w pralni chemicznej, różni się w sposób zasadniczy od prania na mokro jaki odbywa się w pralni wodnej. Jak sama nazwa wskazuje pranie na sucho odbywa się bez użycia wody, proces prania odbywa się w specjalnej maszynie, czyli w agregacie chemicznym. W dużym uproszczeniu czyszczenie chemiczne polega to na zalewaniu przeznaczonej do czyszczenia odzieży specjalnym rozpuszczalnikiem chemicznym, który jest czynnikiem czyszczącym w tym procesie. Wszystko dzieje się w warunkach hermetycznego zamknięcia, jakie gwarantuje agregat.

Rozpuszczalnik jest wielokrotnie wykorzystywany, bo po wykonaniu swojego zadania jest kierowany do specjalnego destylatora, gdzie w procesie destylacji jest oczyszczany – brud spływa do specjalnego pojemnika, a czysty już rozpuszczalnik trafia do ponownego użycia. Najdłużej stosowanym i najskuteczniejszym rozpuszczalnikiem organicznym stosowanym w procesie czyszczenia chemicznego jest czterochloroetylen.

Dzięki tak zwanemu niskiemu napięciu powierzchniowemu, które sprzyja penetracji włókien, czterochloroetylen doskonale radzi sobie z najbardziej trudnymi zabrudzeniami i plamami, nie powodując najmniejszych nawet uszkodzeń w tak delikatnych i wymagających tkaninach jak naturalny jedwab, wełna, skóra czy różnego rodzaju tkaniny specjalistyczne. Na dodatek jest to rozpuszczalnik niezwykle wydajny, poddawany wielokrotnej destylacji oczyszczającej zachowuje bardzo długo wszystkie swoje właściwości.

Największą wadą tego rozpuszczalnika jest jego silna toksyczność, udowodniono nawet jego bardzo silne, rakotwórcze działanie. Ponieważ nie da się uniknąć pozostałości toksycznych cząsteczek na wyczyszczonej odzieży, to takie czyszczenie chemiczne nie jest wskazane dla dzieci, alergików i wszystkich osób chorób.

Coraz częściej stosuje się bardziej nowoczesne i przede wszystkim o wiele mniej toksyczne rozpuszczalniki węglowodorowe takie jak na przykład Hydrocarbon. Ostatnio weszła na rynek najnowocześniejsza generacja ekologicznych rozpuszczalników, praktycznie całkowicie bezpiecznych nawet dla osób silnie uczulonych bo opartych o krzemionkę i piasek, pod nazwą Green Earth. 

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@lgdnapiaskowcu.pl

Na naszej stronie znajdziesz wszelkiego rodzaju urządzenia, jakie warto zakupić do pralni oraz ich charakterystykę. Zapraszamy do czytania.