przemyslowe suszarki

Opis ogólny prasownic nieckowych

Jednym z końcowych etapów cyklu prania na mokro jest prasowanie bielizny. Do prasowania przemysłowego służą specjalne maszyny, zwane prasownicami. Jednym z bardziej popularnych typów prasownic, są tak zwane prasownice nieckowe.

Ja sama nazwa wskazuje, podstawowym elementem budowy takiej prasownicy jest oczywiście niecka, która jest elementem grzewczym urządzenia. Niecka wykonana jest z wysokiej jakości stalowych blach, albo z żeliwa. Niecka powinna charakteryzować się bardzo wysokim stopniem wypolerowania, bo tylko wówczas współczynnik oddawania ciepła będzie wysoki, a więc efektywność podsuszania i prasowania wyższa. Drugim ważnym elementem konstrukcji prasownicy nieckowej jest walec. W zależności od modelu walce mają różne parametry- średnice ( 600, 800, 1000, 1200, 1600, 2000  mm), długości( 2100, 2500, 2700, 3000, 3300, 3500, 4000 milimetrów), ale wszystkie muszą być obłożone specjalną taśmą oraz wykładziną. Od wielkości parametrów walca zależy oczywiście wydajność urządzenia- im średnica i długość walca większe, tym i wydajność wyższa.

Praca prasownicy nieckowej wygląda w następujący sposób-- bielizna jest wprowadzana najczęściej  przez dwóch pracowników z przodu maszyny pomiędzy walec a rozgrzaną nieckę i potem następuje docisk  walcem do niecki , a znajdująca się pomiędzy walcem a niecką bielizna zostaje wysuszona i wyprasowana. 

Optymalne parametry pracy prasownicy nieckowej

– głośność pracy około 70 decybeli ( niska!)

– obsługa przez czterech operatorów, dwóch z przodu i dwóch z tyłu maszyny

– emisja ciepła do otoczenia nie przekracza 60 % ( niska!)

– odciąg wilgotnego powietrza podczas pracy do 1200 metra sześciennego na godzinę, przy średnicy walca 1000 mmm

– kąt opasania walca 175 stopni

 

Nowoczesne prasownice nieckowe są sterowane elektronicznie (programowalny mikroprocesor), posiadają termostatyczną kontrole temperatury i możliwość jej regulacji oraz regulację prędkości walca dostosowana do stopnia wilgotności prasowanej bielizny. Takie prasownice mają wszystkie wymagana przez Unię Europejską certyfikaty bezpieczeństwa, w tym specjalne zabezpieczenia dla dłoni operatora. Z reguły mają dwa rodzaje zasilania- parowe lub olejowe, doskonałą izolację termiczną, wysoką wydajność przy jednoczesny optymalnym wykorzystaniu energii.

Prasownice nieckowe są produkowane przez tak uznane w branży firmy jak – JENSEN, KANNEGIESSER czy STHAL.

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@lgdnapiaskowcu.pl

Na naszej stronie znajdziesz wszelkiego rodzaju urządzenia, jakie warto zakupić do pralni oraz ich charakterystykę. Zapraszamy do czytania.